نکاتی مهم درباره نگهداری ظروف چینی و اوپال
نکاتی مهم درباره نگهداری ظروف چینی و اوپال

شاید شما هم به دنبال راهی باشید که بتوان از طریق آن در نگهداری ظروف چینی و اوپال، عملکرد بهتری داشت. با توجه به ظرافت و شکنندگی ظروف چینی و اوپال نگهداری صحیح از این ظروف، امر مهمی‌است تا برای شما مدت زمان بیشتری را کار کنند. در همین راستا روش‌ها و باید و نباید‌هایی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توان در نگهداری این ظروف عملکرد بهتری داشت و عمر ظروف شما بیشتر شود. این افزایش طول عمر در هزینه‌های شما نیز تاثیر گذار است؛ با نگهداری صحیح و استفاده، دیگر نیازی نیست که در مدت زمان کمی‌هزینه زیادی را برای خرید ظروف چینی و اوپال بپردازید.

در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا شما را بقا روش‌های نگهداری صحیح این ظروف بیشتر آشنا کنیم.

 

نحوه شست و شو ظروف چینی و ارکوپال با ماشین ظرفشویی

با توجه به این موضوع که ظروف چینی و آرکوپال به ضربه حساس هستند و در خصوص جلوگیری از ضربه دیدن این ظروف باید دقت کافی  و لازم را داشت، در هنگام شستشو این ظرف‌ها به وسیله ماشین ظرفشویی هم باید در هنگام چیدمان آن‌ها در ماشین ظرفشویی دقت لازم را داشته باشید تا احتمال آسیب دیدگی و برخورد ظروف با یکدیگر را به حداقل برسانید. با چیدمان صحیح علاوه بر اینکه به تمامی‌قسمت‌های ظرف آبرسانی می‌شود و ظروف شما به خوبی تمیز می‌شوند، از برخورد و ضربه دیدن ظروف نیز با این کار جلوگیری می‌کنید. برای نحوه چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی می‌توانید از دفترچه راهنمای ماشین ظرفشویی استفاده کنید.

 

به صورت کلی اگر که قصد دارید از ماشین ظرفشویی برای شستشوی ظروف چینی و اپال خود استفاده کنید پیشنهاد ما به شما این است که سرویس‌های غذاخوری مثل پلوخوری‌ها، خورشت خوری‌ها، کاسه‌ها و... را  در قسمت سبد پایینی دستگاه قرار دهید؛ برای ظروف کوچک تر مثل پیش دستی‌های چینی، فنجان، نعلبکی و پیاله بهتر است از سبد بالایی ماشین ظرفشویی استفاده کنید. ظروف خود را به صورت مرتب بچینید تا از امکان هرگونه برخورد جلوگیری کنید. اگر ظروف شما آنقدر زیاد است که نمی‌توان در یک بار شستشوی کامل ماشین، همه ظروف را در ماشین جای داد؛ ظروف  را تقسیم کرده و دوبار از ماشین ظرفشویی استفاده کنید و به هیچ وجه ظرف‌ها را بیش از حد مجاز دستگاه، در داخل ماشین ظرفشویی قرار ندهید.

 

شستن ظروف چینی و آرکوپال با دست

همانطور که شستن ظروف چینی و آرکوپال با ماشین می‌تواند برای ظروف خطرناک باشد، شستشوی این ظرف‌ها به صورت دستی نیز، نیازمند توجه و رعایت برخی نکات است تا بتوان در نگهداری آن‌ها عملکرد صحیحی داشت. 
یکی از مهم‌ترین موارد در شستشوی دستی ظروف چینی و آرکوپال، استفاده از مواد سفید کننده است. برخی از افراد برای سفید کردن بیشتر ظروف در هنگام شستشو از مواد سفید کننده استفاده می‌کنند. در استفاده از سفیدکننده‌ها باید توجه داشت که بهتر است، ظروف سریعا آبکشی شوند و یا از مایع سفید کننده به صورت رقیق شده با آب استفاده شود تا مشکل خاصی برای ظروف چینی و آرکوپال ما به وجود نیاید. اگر مواد سفید کننده مدت زمان زیادی بر روی ظروف باقی بمانند علاوه بر احتمال آسیب زدن به طرح و نقش ظروف که به صورت رنگی هستند ممکن است روکش ظروف را نیز دچار خرابی کند. 

در زمان شستشو به صورت دستی، مراقب لیز خوردن ظروف از دست باشید. ظروف  چینی و اپال به  دلیل شکنندگی که دارند ممکن است با برخورد، ترک خورده و یا بشکنند؛ به همین منظور حتما در شستشوی ظروف به صورت دستی سعی کنید هنگام، استفاده از کف و یا آبکشی دست‌های خود را پایین نگه‌دارید تا در صورت سرخوردن و رها شدن ظروف، میزان ضربه وارده به ظرف کمتر باشد تا دچار شکستگی نشود.

پیش از شستشوی ظروف چینی و آرکوپال نیز، توجه داشته باشید که استفاده از وسایل فلزی برای تمیز کردن باقی مانده غذا برروی ظروف ممکن است، بر روی ظرف شما خراشیدگی ایجاد کندو توصیه ما به شما برای تمیز کردن باقی مانده‌های غذا، استفاده از وسایل پلاستیکی، یا چوبی است. در بهترین حالت اگر امکان پاک کردن باقی مانده غذا با استفاده از دستمال نیز برایتان میسر است، می‌توانید از دستمال‌های یکبار مصرف مخصوص آشپزخانه برای جدا کردن و پاک کردن باقی مانده غذا استفاده کنید.

 

خشک کردن و نگهداری از ظروف چینی و آرکوپال

مهم‌ترین نکته ای که در زمان خشک کردن ظروف باید به آن توجه داشته باشید، چیدن ظروف بعد از خشک کردن است. پیش از خشک کردن به وسیله دستمال برای چیدن ظروف در آبچکان توجه داشته باشید که ظروف را در قسمت‌های مختلف آبچکان بچینید و از چیدن ظروف بر روی هم خودداری کنید. چیدن ظروف برروی هم ممکن است باعث لب پر شدن ظروف شما شود.

پس از خشک کردن نیز بهترین روش برای نگهداری ظروف چینی و آرکوپال، استفاده از جداکننده‌ها برای نگهداری است. برای جداکردن ظروف می‌توانید از حوله‌ها و دستمال‌های مخصوصی که برای جداکردن ظروف آرکوپال درست شده اند، استفاده کنید. همچنین کیف‌هایی نیز برای این امر طراحی شده اند که می‌تواند از آن استفاده کنید. برای نگهداری کاسه‌ها و لیوان‌ها نیز می‌توانید علاوه بر استفاده از پارچه و حوله‌های مخصوص، از کارتن و مقوا نیز برای جداکردن استفاده کنید.

 

نحوه حمل و نقل ظروف چینی و آرکوپال 

برای حمل و نقل ظروف  چینی و آرکوپال باید به چند نکته توجه داشته باشید. اولین نکته در حمل و نقل، این مورد است که ظروف را به صورت جدا از هم و تکی قرار دهید. مورد دیگری که وجود دارد، این است که از محکم بودن ظروف در جای خود اطمینان حاصل کنید و  بهترین راه برای جلوگیری از ضربه دیدن این ظروف، در هنگام حمل و نقل و یا اساس کشی، استفاده از فوم‌ها و پلاستیک‌های ضربه گیر است.

جمع بندی 

 در این مقاله از سایت سعی کردیم تا نکاتی را در خصوص نگهداری صحیح ظروف آرکوپال و چینی و برای شما عزیزان بیان کنیم. اگر شما هم از ظروف چینی و آرکوپال استفاده می‌کنید، با توجه به این موضوع که ظروف چینی و آرکوپال بسیار ظریف بوده و شکننده هستند؛ این مقاله به شما کمک می‌کند که نحوه صحیح نگهداری، شستشو، نکات مهمی‌در آبکشی و حمل  و نقل این ظروف را بیاموزید. برای خرید ظروف اپال نیز می‌توانید از قسمت فروشگاه سایت ما دیدن فرمایید و ظروف مورد نظرتان را خریداری کنید. همچنین اگر به دنبال مقالاتی در خصوص ظروف اپال هستید، در قسمت بلاگ، مقالاتی را برای شما آماده کرده ایم. 
از اینکه تا انتهای این مقاله همراه ما بودید از شما عزیزان سپاسگزاریم.