چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی
چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

همان‌گونه که می‌دانید شستن ظروف با دست، ‌کاری وقت‌گیر و خسته‌کننده است؛ اما ماشین ظرف‌شویی به کمک ما آمده تا با قرارگیری ظروف درون آن و تنها با اضافه کردن شوینده مخصوص و فشار دادن دکمه شروع، به شستن ظروف در کمترین زمان ممکن بپردازد. هم‌اکنون ماشین ظرفشویی در اکثر خانه‌ها یافت می‌شود، اما بسیاری طرز صحیح و نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی را نمی‌دانند. به همین منظور کارشناسان ما برای شما آموزش صحیح چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی را آماده کرده‌اند و در اختیار شما علاقه‌مندان قرار داده‌اند.

 

نکاتی که باید قبل از چیدمان ظروف درون ماشین ظرفشویی رعایت کنید!

پیش از آنکه به بررسی نحوه چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی بپردازیم، لازم است تا برخی از بایدها و نبایدها را در خصوص ظروف، قبل از قرارگیری در ماشین ظرفشویی را در نظر داشته باشید.
هنگام کار با ماشین ظرفشویی، مانند هر وسیله الکتریکی دیگر، خواندن دستورالعمل‌های دستگاه را قبل از استفاده از آن فرابگیرید؛

برای مثال لازم است بدانید که نباید مواد غذایی مانده را در ماشین ظرف‌شویی خود قرار دهید. باید دقت داشته باشید که نباید باقی‌مانده غذا کف بشقاب یا تابه وجود داشته باشد به همین منظور لازم است تا ابتدا پسماند غذا را که به سطح ظروف چسبیده است را جدا کرده و آن‌ها را در سینک آبکشی کنید. این کار سبب می‌شود تا ظروف در ماشین ظرفشویی به‌راحتی شسته و براق شوند؛

نکته مهمی که باید قبل از چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی باید دقت داشته باشید این است که هرگز ظروف و قاشق چوبی را نباید درون دستگاه قرار دهید، زیرا ماشین ظرفشویی به این جنس از ظروف آسیب وارد می‌کند. این امر برای ظروف و قاشق چنگال پلاستیکی نیز صادق بوده و آسیب جبران ناپذیری را به ماشین ظرفشویی شما وارد خواهد کرد؛

همیشه در خصوص کار با ماشین ظرفشویی، باید این نکته را به خاطر بسپارید که هرگز نباید بیش از حد، اقدام به چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی کنید؛ زیرا این امر علاوه بر شست و شوی ناقص، سبب آسیب رسیدن به دستگاه شما خواهد شد؛
باید دقت داشته باشید که قبل از چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی مقدار کثیفی ظروف را در نظر بگیرید و سپس دمای آب را بر اساس نیاز تنظیم نمایید.


آموزش چیدمان صحیح ظروف در ماشین ظرفشویی

پس از آنکه در خصوص کارهایی که باید قبل از چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی آشنا شدید، حالا وقت آن رسیده تا به طور اصولی و درست چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی را انجام دهید. هنگامی ‌که درب ماشین ظرف‌شویی را باز می‌کنید، متوجه می‌شوید که قسمت‌های مختلفی که در دو طبقه وجود دارند در دستگاه شما قرار گرفته است. لازم است تا ظروف و قاشق و چنگال کثیف را در هر قسمت که مخصوص آن‌ها تعبیه شده است، قرار دهید. شما می‌توانید جهت آشنایی با قسمت‌های مختلف سبد ماشین ظرف‌شویی خود، دفترچه راهنمای محصول را مطالعه فرمایید. در ادامه در خصوص لوازم مختلف آشپزخانه که امکان شست و شوی آن‌ها با ماشین ظرفشویی وجود دارد را برای شما عزیزان مهیا کرده‌ایم؛ پس در ادامه این مقاله همراه ما باشید.

 

نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرف‌شویی

اکثر ماشین‌های ظرف‌شویی در قسمت پایینی آن‌ها سبد‌های مخصوص برای قرارگیری ظروفی از قبیل تابه و کاسه‌های بزرگ دارند. جهت آشنایی با نحوه چیدن ظروف در ماشین ظرفشویی می‌توانید ظروف بزرگ خود را ابتدا در سینک ظرفشویی آبکشی کرده تا باقی مانده غذا از روی آن‌ها پاک شود، سپس به ترتیب تمام آن‌ها را در جایگاه‌های مخصوص سبد قرار دهید. نکته‌ای که باید درباره چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی در نظر داشته باشید، این است که ظروف را روی هم قرار ندهید؛ زیرا این کار سبب می‌شود تا آن‌ها به‌خوبی شسته نشوند و ماشین ظرفشویی از پاک کردن چربی‌ها ناکام بماند.

نحوه چیدن بشقاب‌ها در ماشین ظرف‌شویی

شما به‌منظور چیدن بشقاب‌ها در ماشین ظرف‌شویی و براق شدن آن‌ها لازم است تا برخی نکات اساسی را رعایت فرمایید. به همین منظور در قدم اول لازم است بشقاب‌ها را قبل از انجام هر کاری باقی‌مانده برنج و تکه‌های غذا را رفع کنید، سپس باید آن‌ها را به‌صورت افقی و درون جایگاه‌های مخصوصی که معمولاً در ماشین‌های ظرف‌شویی در طبقه پایینی و میانی تعبیه ‌شده‌است، قرار دهید.

 

نحوه چیدن لیوان‌ها در ماشین ظرفشویی

در این مرحله که نوبت به لیوان‌ها رسیده؛ لازم است تا با نحوه چیدن لیوان‌ها در ماشین ظرفشویی آشنا شوید. در بالاترین قسمت از ماشین‌ ظرفشویی (در برخی از مدل‌ها جایگاه‌هایی به‌منظور قرارگیری لیوان‌ها نیز وجود دارد) میله‌های پلاستیکی تعبیه‌ شده‌است تا لیوان‌ها در ماشین ظرفشویی تکان نخورند و نشکنند. شما می‌توانید به ترتیب بر اساس بزرگ تا کوچک بودن، آن‌ها را در این جایگاه‌های مخصوص قرار دهید.

نحوه قرار دادن ظروف در ماشین ظرفشویی

 

نحوه چیدن قاشق و چنگال در ماشین ظرف‌شویی

در آخرین قسمت از چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی به نحوه چیدن قاشق و چنگال در ماشین ظرفشویی خواهیم رسید. در تمامی ماشین‌های ظرفشویی، محلی برای قرارگیری قاشق و چنگال و همچنین کارد وجود دارد. به همین منظور لازم است تا قاشق و چنگال‌ها را رو به بالا درون سبد مخصوص قرار دهید. نکته مهم: همان‌گونه که میدانید چاقوها وسیله‌ای حساس هستند و تیغه برنده آن‌ها به‌مرورزمان در اثر قرارگیری درون ماشین ظرف‌شویی کند خواهد شد؛ به همین منظور بهتر است تا چاقوها با دست شسته شوند.

 

برای رفع بوی بد ماشین ظرفشویی ال جی چه کنیم؟

 

یکی از برندهای ماشین ظرفشویی که بسیار پرطرفدار است ماشین ظرفشویی ال جی است. در اکثر ماشین‌های ظرف‌شویی به‌مرور زمان در اثر استفاده مداوم بوی بد و نامطبوعی ایجاد می‌شود که این مشکل در ماشین‌های ظرف‌شویی ال‌جی نیز صادق است. شما در یک پروسه آسان می‌توانید بوی بد ماشین ظرفشویی خود را در کمترین زمان ممکن رفع نمایید. یکی از عواملی که سبب ایجاد بوی بد در ماشین ظرف‌شویی می‌شود واشر درب آن است. به همین منظور لازم است هرچند مدت یکبار واشر درب را باکمی شوینده همه‌کاره تمیز کنید. پس از انجام این کار نوبت به قسمت داخلی ماشین ظرف‌شویی می‌شود. جهت تمیزکردن آن تنها کافی است دستمال را به مقداری شوینده آغشته کرده و کلیه قسمت‌های سطح آن را با دستمال تمیز نمایید.
سخن آخر
در این مقاله که توسط کارشناسان پارس اوپال برای شما عزیزان محیا شده بود، به بررسی چیدمان ظروف در ماشین ظرفشویی پرداختیم. شما با این چند ترفند ساده می‌توانید ظروف خود را با استفاده از ماشین ظرف‌شویی در کمترین زمان ممکن و بدون دردسر پاکیزه و براق نمایید.
از اینکه تا انتها همراه ما بودید، متشکریم.