پارس اپال اولین تولید کننده ظروف اپال در ایران
شنبه5 آذر 1401 ساعت:

چطور آشپزخانه ای منظم و تمیز داشته باشیم + 7 تکنیک

چطور آشپزخانه ای منظم و تمیز داشته باشیم + 7 تکنیک

آشپزخانه یکی از پر رفت و آمدترین بخش‌های خانه بوده که به قلب تپنده خانه نیز معروف است. این بخش از خانه با توجه به تهیه غذا، نگهداری مواد غذایی و ظروف غذا در آن، مستقیماً با سلامت اعضای خانواده در ارتباط است و هرگونه آلودگی می‌تواند بر سلامت افراد تاثیر بگذارد؛ علاوه بر آن، آشپزخانه یکی از مهم‌ترین بخش‌های خانه در دکوراسیون و زیبایی منزل است، شلوغ و نامرتب بودن آن باعث نامرتب به نظر رسیدن کل خانه شده و زیبایی کلی خانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. اکنون که به اهمیت داشتن آشپزخانه‌ای منظم و تمیز پی بردیم، در ادامه به بررسی برخی از مواردی که در تمیز و مرتب نگه داشتن آشپزخانه به ما کمک می‌کنند، می‌پردازیم.

عواقب عدم نظم و تمیزی در آشپزخانه

همان‌طور که پیش از این نیز ذکر شد، عدم رعایت نظم در آشپزخانه، نظم کل خانه را تحت تاثیر قرار می‌دهد؛ به علاوه باعث می‌شود هنگام کار در آشپزخانه، برای پیدا کردن هر وسیله وقت زیادی هدر شود‌. از طرف دیگر با توجه به وجود مواد غذایی و آشپزی در این محل، در صورتی که نظافت رعایت نشود و مرتباً سطوح (کف، دیوار‌ها، کانتر و تجهیزات آشپزخانه) از مواد غذایی باقی مانده و آلودگی‌ها پاک نشود، نه تنها باعث ایجاد بوی نامطبوع در محیط آشپزخانه می‌شود، بلکه پس از مدتی، پاک کردن این مواد از روی سطوح بسیار سخت می‌شود؛ علاوه بر موارد ذکر شده موضوع بسیار مهم دیگر این است که آلودگی به سرعت در محیط آشپزخانه انتشار پیدا کرده و می‌تواند زمینه رشد انواع میکروب‌ها و باکتری‌های بیماری‌زا را فراهم نماید.

 

راهکارهایی برای داشتن یک آشپزخانه منظم

منظم نگه داشتن آشپزخانه کار سختی نیست، در ادامه سه راه کار را بررسی می‌کنیم که به شما کمک می‌کند تا همیشه آشپزخانه خود را منظم نگه دارید.

انتخاب یک مکان مناسب برای هر وسیله

برای داشتن آشپزخانه‌ای منظم و تمیز لازم است که هر وسیله جایگاه مخصوص به خود را داشته باشد، تنها در این صورت است که می‌توانیم از به هم ریختن آشپزخانه جلوگیری کنیم و بدون اتلاف وقت، در کمترین زمان به وسایل مورد نیاز خود دسترسی پیدا کنیم و بعد از استفاده، بلافاصله و بدون شلوغ کردن محیط آن‌ها را در جای خود قرار دهیم.

سر و سامان دادن به خریدها

پس از خریدهای منزل که به صورت هفتگی یا ماهانه انجام می‌گیرد، اگر همه آن کیسه‌های خرید را در آشپزخانه رها کنیم، آشپزخانه‌ای نامنظم خواهیم داشت؛ برای این که نظم آشپزخانه حفظ شود بلافاصله پس از خرید هر کدام از لوازم خریداری شده را سر جای معین خود قرار دهید.

خلوت کردن کانتر آشپزخانه

کانتر آشپزخانه فضایی است که از آن می‌توان برای قرار دادن برخی از لوازم ضروری و پرکاربرد استفاده کرد؛ اما این بدان معنی نیست که هر آنچه که نیاز داریم را روی آن قرار دهیم. قرار دادن وسایل متعدد بر روی کانتر آشپزخانه، حتی اگر بسیار منظم هم چیده شده باشند، باعث شلوغ و نامرتب به نظر رسیدن آشپزخانه می‌شود؛ پس اگر به دنبال داشتن آشپزخانه‌ای منظم و تمیز هستید، بهتر است که تا آنجا که می‌توانید کانتر آشپزخانه را خلوت نگه دارید.

راهکارهایی برای داشتن یک آشپزخانه تمیز

پیش از این، از اهمیت داشتن یک آشپزخانه تمیز صحبت کردیم. تمیز نگه داشتن آشپزخانه، علاوه بر اینکه نظافت خانه را بسیار راحت می‌کند، باعث می‌شود تا نگرانی در خصوص سلامت تغذیه عزیزانتان نداشته باشید.

در ادامه با ما همراه باشید تا سه راه‌کاری را بررسی کنیم که انجام همیشگی آن‌ها، در تمیز نگه داشتن آشپزخانه بسیار موثر هستند.

 

تمیز کردن یخچال

یخچال یکی از مهم‌ترین وسیله‌ها در آشپزخانه است و با توجه به اینکه مواد غذایی در آن نگهداری می‌شود، نظافت آن از اهمیت زیادی برخوردار است. به این نکته دقت کنید که اگر به صورت روتین و مرتب، به عنوان مثال هفته‌ای یک‌بار یا ماهی یک‌بار یخچال را تمیز کنید، نیاز به انجام دادن کارهای سخت مانند تخلیه کامل یخچال و شستشوی طبقات آن نیست. برای کمک به تمیز کردن بهتر یخچال و از بین بردن لکه‌های بجا مانده از مواد غذایی، می‌توانید از محلول جوش شیرین، آب داغ و سرکه استفاده کنید؛ گاهاً استفاده از خمیردندان نیز برای پاک کردن این لکه‌ها کمک کننده است. یادتان باشد که هر چند روز یک بار مواد فاسد شدنی مانند میوه‌ها و سبزیجات موجود در یخچال را چک کنید.

تمیز کردن کابینت‌ها

از آنجایی که حجم زیادی از دکوراسیون آشپزخانه را کابینت‌ها تشکیل می‌دهند، نظافت آن‌ها بسیار مهم است؛ زیرا هر لکه‌ای بر روی آن‌ها به چشم می‌آید و باعث کثیف به نظر رسیدن آشپزخانه می‌شود؛ علاوه بر آن ممکن است که مواد غذایی به درب کابینت‌ها بچسبد و محلی برای رشد باکتری و میکروب شود. برای تمیز کردن کابینت، بسته به جنس آن (چوبی، گلاس، فلزی و ام‌دی‌اف) روش‌های مختلفی را باید به‌کار گرفت؛ به علاوه نظافت درون کابینت‌ها نیز اهمیت دارد، زیرا اگر به نظافت این بخش توجه کافی نشود، ممکن است محلی برای رفت و آمد مورچه و جانوران موذی شود.

شستن بلافاصله ظروف 

وجود ظروف کثیف روی سینک می‌تواند ظاهری نامنظم و کثیف به آشپزخانه بدهد و با شستن بلافاصله ظروف، می‌توان به راحتی تمیزی و نظم آشپزخانه را حفظ کرد.سخن آخر

 به راحتی می‌توانیم با انجام چند کار ساده به صورت روزانه، همیشه آشپزخانه‌ای منظم و تمیز داشته باشیم.  برای داشتن یک آشپزخانه تمیز باید به‌صورت مرتب یخچال و کابینت‌ها را تمیز کنیم و درنهایت اجازه ندهیم ظروف کثیف در آشپزخانه بمانند و بلافاصله پس از استفاده آن‌ها را بشوییم؛ برای داشتن یک آشپزخانه منظم نیز کافی است که برای هر وسیله یک جای مشخص تعیین کنیم، بعد از هر خرید لوازم خریداری‌شده را در جای خود قرار دهیم و درنهایت به‌جز وسایل بسیار ضروری و پرکاربرد لوازم دیگر را روی کانتر قرار ندهیم. از اینکه تا انتهای مقاله با ما همراه بودید از شما سپاسگزاریم.

 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
شما هم به این مقاله نظر دهید
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: