پارس اپال اولین تولید کننده ظروف اپال در ایران
شنبه5 آذر 1401 ساعت:

مزایا و معایب ظروف سرامیکی چیست؟

مزایا و معایب ظروف سرامیکی چیست؟

بعد از ورود قابلمه‌های نچسبِ تفلون به بازار و سر زبان افتادن صحبت‌ها و حرف و حدیث‌های بسیار درباره مضرات این دسته از ظروف برای سلامتی انسان‌، نسل‌های جدیدی از قابلمه‌ها یعنی قابلمه‌های چدنی و سرامیک وارد بازار شدند. ظروفی که دیگر حرف و حدیث‌های ضد و نقیضی مبنی بر سرطان‌زا بودن آن‌ها وجود نداشت. ظروفی که نچسب بودند و افراد به سمت استفاده از آن‌ها هجوم آوردند. ظروف سرامیکی در واقع ظروفی از جنس آلومینیوم خالص و یا آلیاژ هستند که به وسیله یک روکش سرامیکی، پوشش داده شده اند. سرامیک نیز یک ماده کاملا ارگانیک و طبیعی با ویژگی‌هایی همچون خاصیت ضد چسبندگی بالا، مقاومت بالا نسبت به حرارت، سرما، خراش، فرسایش و خوردگی است. ماده‌ای که استفاده از آن به عنوان پوشش قابلمه‌های فلزی، ایمنی، دوام و عملکرد آن‌ها را به صورت چشمگیری ارتقا می‌دهد.

شستشوی آسان، تنوع و مقاومت بالا، سبک نگهداری خاص از این دسته از ظروف و ... نمونه‌ای از مزایا و معایب ظروف سرامیکی هستند که قصد داریم در ادامه هریک از آن‌ها را با جزئیات بیشتری مورد بررسی خود قرار دهیم.

انواع ظروف سرامیکی برای پخت و پز

 سرویس قابلمه، ماهیتابه، تابه، سینی، سینی فر، محافظ سینی فر و ... نمونه‌ای از انواع ظروف سرامیکی برای پخت و پز به شمار می‌روند. لازم به ذکر است که در بازار، مدل‌ها و برندهای مختلفی از وک و بخارپزهای پوشش داده شده توسط مواد سرامیکی دیده می‌شود.

مزیت‌های ظروف سرامیکی

ظروف سرامیکی، ظروفی با ایمنی و تنوع بالا هستند که نسبت به دیگر ظروف (چدنی، گرانیت و تفلون) از مزایای بسیاری برخوردار هستند. 

نچسب بودن

نچسب بودن یا همان خاصیت ضد چسبنگی بالا، یکی از مهم‌ترین مزایای قابلمه‌های سرامیکی به شمار می‌رود. خاصیتی که جای هیچ‌گونه شبهه و نگرانی را درباره مضر بودن این ظروف برای سلامتی انسان‌ها، باقی نمی‌گذارد.

شستشوی آسان

به واسطه خاصیت ضد چسبندگی بالای ظروف سرامیکی، مواد غذایی درون این قابلمه‌ها به راحتی و با استفاده از یک اسفنج آغشته شده به مایع ظرفشویی، جدا می‌شوند. 

قابلیت بالا در حفظ حرارت

این ظروف، به راحتی از پس حفظ حرارت درون خود بر می‌آیند. قابلیتی که منجر به صرفه‌جویی در مصرف انرژی و گاز می‌شود. (به ویژه در پخت غذاهای نیازمند به حرارت پایین)

مقاومت بالا نسبت به حرارت

مقاومت بالای ظروف سرامیکی نسبت به حرارت سبب می‌شود شما بتوانید این ظروف را بدون کوچکترین نگرانی، در داخل فر قرار دهید.

مقاومت بالا نسبت به سرما

این مسئله نیز سبب می‌شود شما بدون کوچکترین نگرانی، ظروف سرامیکی را درون فریزر یخچال خود قرار دهید. پیش از اقدام برای چنین کاری، لازم است از سرد بودن ماده غذایی و قابلمه اطمینان کافی داشته باشید و غذا را به یکباره در محیط جدیدی با اختلاف دمای بالا نسبت به محیط قبلی قرار ندهید.

قابل استفاده برای پخت غذاهای رژیمی

شما می‌توانید برای پخت غذاهای رژیمی بدون روغن، از ظروف سرامیکی استفاده کنید.

توزیع یکنواخت حرارت در سرتاسر قابلمه

در خلال استفاده از ظروف سرامیکی، شما هیچ‌گونه نگرانی بابت خام ماندن قسمت رویی ماده غذایی و سوختن کف آن نخواهید داشت. علت این مسئله هم، توزیع یکنواخت حرارت در سرتاسر این ظروف است.

مقاومت بالا نسبت به خراشیده شدن، خوردگی و فرسایش

مقایسه قابلمه‌های سرامیکی با چدنی و گرانیت

برای خرید ظروف غذاخوری آشپزخانه باید به نکات مختلفی دقت شود. ظروف گرانیتی ترکیب هوشمندانه‌ای از تفلون و سرامیک هستند. به عبارت بهتر، این ظروف، ابتدا به وسیله تفلون و در ادامه توسط مواد سرامیکی پوشش داده می‌شوند. از این رو تفاوت خاصی بین عملکرد، شیوه نگهداری، طول عمر و همچنین دوام ظروف گرانیتی و سرامیکی دیده نمی شود.

خاصیت ضد چسبندگی قابلمه‌های چدنی در قیاس با قابلمه‌های سرامیکی، کمتر است. از دیگر تفاوت‌های بین این دو نوع، می‌توان به وزن بالای ظروف چدنی در مقایسه با ظروف سرامیکی اشاره کرد.

نگهداری درست از ظروف سرامیکی

در کنار مزایای متعدد گفته شده برای این ظروف، باید دقت داشته باشید که نمی‌توانید این ظروف ( به ویژه قابلمه‌های سرامیکی در سایزهای مختلف) را درون یکدیگر قرار دهید در نتیجه ممکن است فضای قابل توجهی از آشپرخانه و کابینت‌های شما، جهت قرار دادن جداگانه این ظروف، اشغال شود. مسئله‌ای که شاید بتوان از آن به عنوان یکی از معایب قابلمه‌های سرامیکی یاد کرد.

سخن پایانی

استفاده از مواد سرامیکی به عنوان یک ماده کاملا ارگانیک و طبیعی برای پوشش قابلمه‌های فلزی، خاصیت ضد چسبندگی آن‌ها را به صورت چشمگیری ارتقا می‌دهد. خاصیتی که عملا مانع ایجاد هرگونه ارتباط بین ماده غذایی و قابلمه می‌شود و از این طریق، به نگرانی‌های مبنی بر امکان سرطان‌زا بودن ظروف، پاسخ مناسبی می‌دهد. ظروف سرامیکی در مقایسه با دیگر ظروف موجود در بازار (همچون ظروف چدنی و یا گرانیتی)، از مزایایی همچون خاصیت ضد چسبندگی بالاتر  و وزن پایین‌تر برخوردار است.

 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
شما هم به این مقاله نظر دهید
  • *لطفا کاراکترهایی را که در تصویر می بینید در کادر زیر وارد کنید: